top of page
PMPG.jpg
Українська Робоча Група 
з Ринкових Платіжних Практик (PMPG)

Положення

(редакція  від 30 березня 2025 р.)

 

1. Назва

Українська Робоча Група з Ринкових Платіжних Практик (PMPG)

 

2. Визначення

PMPG - робоча група УкрСВІФТ, яка була створена у 2009 році як українська робоча група, яка є дзеркальною до глобальної PMPG.

Закони України, Інструкції та Постанови регулюючих органів фінансового ринку України (НБУ, ДКЦПФР та ін.) є законодавчою та нормативною базою існування фінансової спільноти в Україні та не є ринковими практиками.

Платіжний інструмент - засіб певної форми на паперовому, електронному чи іншому виді носія інформації, використання якого ініціює переказ коштів з відповідного рахунка платника. До платіжних інструментів відносяться документи грошових переказів, кредитні трансфери, пряме дебетування рахунку, карткові розрахунки, мобільні платежі, готівкові платежі, тощо.

Ринкова Платіжна Практика - набір правил, які розроблені, узгоджені та виконуються учасниками фінансового ринку при застосуванні платіжних інструментів.

УкрСВІФТ - легальна форма існування спільноти учасників фінансового ринку в Україні, яка об’єднує членів та користувачів SWIFT, надавачів фінансових послуг в Україні з метою максимізації наскрізної автоматичної обробки фінансових комунікацій. 

Учасники ринку - постачальники фінансових послуг на території України (за виключенням тимчасово окупованих територій).

 

3. Місія

Створення правил обміну інформацією між учасниками ринку для практичного їх використання з метою найвищого ступеню наскрізної обробки інформації, інтеграції українського платіжного простору до світових грошових розрахунків та єдиного європейського простору.

4. Цілі

  • публікація українських ринкових практик на сайті MyStandards з метою надання інформації зарубіжним банкам-кореспондентам інформації для забезпечення проходження платежів в Україні з найвищим рівнем наскрізної обробки інформації;

  • запровадження ефективних ринкових практик проведення платежів в Україні та гармонізація з європейськими ринковими практиками з метою входження до Єдиного Європейського Платіжного Простору;

  • обговорення, документування та організація підтримання узгоджених ринкових практик учасниками ринку для проведення ефективних грошових розрахунків, включно із визначенням економічної доцільності конкретних ринкових практик;

  • рекомендація та впровадження ринкових практик, які оптимізують наскрізну обробку транзакцій з конкретними платіжними інструментами від відправника до бенефіціара  без втручання людини;

  • спільна розробка учасниками української фінансової спільноти найкращих практик, правил та відповідальності учасників ринку за їх виконання,  умов  інформаційного обміну між учасниками ринку, послідовне впровадження стандартів повідомлень ISO, визначення та запровадження правил для виняткових ситуацій;

  • забезпечення публічного обговорення, сприйняття, використання та необхідного оновлення учасниками громади ринкових практик;

  • зміни ринкових практик згідно до змін регулятивних вимог.

 

Закони України, законодавчі та нормативно-регуляторні акти мають пріоритет над правилами PMPG. Розроблені PMPG правила є рекомендованими для виконання членами УкрСВІФТ, які погоджуються використовувати ту чи іншу ринкову практику та забезпечити дотримання учасниками ринку українських законів та норм регуляторів фінансового ринку України.

          PMPG, або будь-хто з її учасників не несе відповідальності за альтернативні погляди на ринкові практики в Україні та наслідки, пов’язані з ними. 

5. Критерії успіху

  • ринкова доля описаних, створених та впроваджених ринкових практик, які використовуються членами УкрСВІФТ;

  • кількість транзакцій, проведених учасниками фінансової спільноти з використанням ринкових практик PMPG УкрСВІФТ.

 

6. Учасники та повноваження

PMPG – це українська група експертів, представників членів УкрСВІФТ, які володіють широким запасом знань в галузі бізнес-процесів платежів. Вони користуються достатньою повагою в своєму професійному колі за досягнуті результати, які є важливими в українській фінансовій спільноті. Кандидатури експертів до групи затверджуються Радою УкрСВІФТ

PMPG збиратиметься по мірі необхідності, але не менше ніж раз на три місяці.  Селекторні наради плануються щомісячно. За рішенням співголовуючих, такі наради можуть бути частішими в разі необхідності.

Членство в PMPG стосуватиметься особи, затвердженої Радою УкрСВІФТ, а не члена УкрСВІФТ, якщо інакше не буде вирішено групою. 

Рада УкрСВІФТ затверджує розроблені PMPG ринкові практики та організовує через Виконавчу Дирекцію УкрСВІФТ процесс управління зміною ринкових практик та розробку нових за необхідністю.

7. Організація

Голова та, за необхідності, співголова PMPG обираються членами групи за поданням Ради УкрСВІФТ.

Рада УкрСВІФТ доручає Виконавчій Дирекції систематизацію ринкових практик, розроблених PMPG, створення та прийняття критеріїв їх використання та публікацію їх у вигляді відкритих українських стандартів через взаємодію з Технічним Комітетом 199.

Виконавча Дирекція УкрСвіфт відповідає за організацію процеса розповсюдження ринкових практик серед членів УкрСВІФТ.

8. Інформаційна лінія

Інформація про українські ринкові практики буде поширюватися на регулярній основі Виконавчою Дирекцією УкрСВІФТ шляхом публікації на сайті MyStandards та сайті УкрСвіфт, з доведенням до всіх членів УкрСВІФТ та інших міжнародних інституцій.

Кінцеві документи PMPG,  план розробки, затвердження та умови використання розроблених PMPG ринкових практик будуть доступними для загального користування на вебсайті www.ukrswift.org.

9. Географічний фокус та взаємодія

PMPG фокусується на українському фінансовому ринку та українських споживачах платіжних послуг та орієнтується на адаптацію та використання міжнародного передового досвіду та приєднання до Єдиного Європейського Платіжного Простору, а також беручи до уваги інші міжнародні ринкові практики.

Представники регуляторів фінансових ринків будуть запрошуватися до наглядового членства в групі за необхідністю. 

PMPG тісно підтримуватиме зв’язок з іншими організаціями, такими як:

 

 

  • розробники банківського та фінансового технічного та програмного забезпечення

  • українські телекомунікаційні та фінтех компанії

  • українські банківські асоціації  та інші недержавні організації

  • ISO

  • УкрНДНЦ.

УВАГА!
​Українська Робоча Група
з Ринкових Платіжних Практик (PMPG)
​ОГОЛОШУЄ про розширення експертної команди

Якщо Ви є експертом у сфері платежів та хочете підтримати процеси автоматизації грошових розрахунків у світі шляхом створення, опису та публікації ринкових платіжних практик, прийнятих в Україні, зверніться, будь ласка, до нас.

Для участі в робочій групі просимо подати заявку, підписану кваліфікованим електронним підписом вашої організації на пошту ukrswift@ukrswift.org.

Payments Market Practice Group (“PMPG”) Annual Forum
PMPG Annual Forum 2024 slide deck.pdf
bottom of page